Nasza oferta
Całkowite protezy z polyan ,
Image 08 Protezy są bezsmakowe i bezzapachowe, dzięki niewielkiej grubości, niskiej wadze i przezierności zapewniają... czytaj więcej
Tak jak dla tradycyjnych protez częściowych innym rozwiązaniem są protezy szkieletowe (metalowe lub acetalowe) tak alternatywą dla tradycyjnych protez całkowitych mogą być protezy wykonane z materiału polyan. Komfort - Protezy są bezsmakowe i bezzapachowe, dzięki niewielkiej grubości, niskiej wadze i przezierności zapewniają pacjentom wyjątkowo wysoką funkcjonalność i komfort użytkowania.
Rozmiar: 17066 bajtów
Zdrowie
Tworzywa nie zawierają monomeru resztkowego oraz innych substancji toksycznych dzięki czemu są w pełni bio kompatybilne, nie wywołują odczynów alergicznych czy stanów zapalnych.
POLYAN - perfekcyjne protezy całkowite
W fazie laboratoryjnej wykonywania protezy proszek nie jest mieszany z płynem jak w metodzie tradycyjnej lecz materiał wtłaczany jest do puszki polimeryzacyjnej pod ciśnieniem dzięki temu eliminuje się skurcz polimeryzacyjny, proteza doskonale odwzorowuje pole protetyczne a tym samym zwiększa się jej adhezja i siła utrzymania.
Rozmiar: 19357 bajtów
Rozmiar: 15660 bajtów Jednolita, gęsta struktura materiału zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, rozwojowi bakterii i grzybów. Wysoka stabilność koloru, wytrzymałość mechaniczna i bio kompatybilność sprawiają, że POLYAN to idealny materiał na protezy całkowite.
Ruchome protezy tradycyjne,
Image 05 Zadaniem protez jest przywrócenie czynności żucia, mowy oraz wyglądu estetycznego pacjenta... czytaj więcej
Zadaniem protez jest przywrócenie czynności żucia, mowy oraz wyglądu estetycznego pacjenta . Wydolność żucia – zależna jest od stanu podłoża protetycznego, stabilizacji, retencji oraz warunków zwarciowych i nigdy nie jest równa wydolności uzębienia naturalnego.
Wielkość siły żucia u pacjentów bezzębnych to 2-25kg, gdy normalnie wynosi 70kg. Można zatem powiedzieć, że proteza odtwarza tę czynność w 1/3 w porównaniu z uzębieniem naturalnym. W związku z tym użytkownicy takich protez muszą nauczyć się nimi posługiwać poprzez zmianę sposobu odżywiania ( małe kęsy pożywienia,odgryzanie bokami protezy, dłuższe spożywanie posiłków).
Ze względu na przenoszenie sił żucia na kość wyrostka ruchome protezy możemy podzielić na : śluzówkowe (błona śluzówkowa, okostna) działają na całą płytę protezy i będą to popularne protezy akrylowe (całkowite i częściowe) Ze względu na porowatość akrylu i zmian zanikowych podłoża protetycznego powinno się je wymieniać maksymalnie co pięć lat (najlepiej cztery) Rozmiar: 19145 bajtów
śluzówkowo- ozębnowe (dodatkowo przez ozębną zębów filarowych poprzez specjalne wypustki protezy zwane cierniami ) to protezy szkieletowe o konstrukcji metalowo-akrylowej. Rozmiar: 12556 bajtów
Żeby zapewnić właściwe utrzymanie tych protez od zębów filarowych (to te na których są umieszczone klamry) wymagana jest obecność odpowiedniej powierzchni klamrowej, często zdarza się że jej nie ma i konieczne jest jej stworzenie poprzez oszlifowanie ich i wykonanie koron protetycznych. Korony wykonuje się również celem umieszczenia na nich elementu utrzymującego – patrycy zatrzasku przy wykonywaniu prac kombinowanych (protezy stałe + protezy ruchome), matryca umieszczona jest w protezie. Rozwiązanie takie eliminuje widoczne metalowe klamry, które zastępuje zatrzask. Rozmiar: 19322 bajtów
Estetyka- poprzez podparcie zapadniętych tkanek miękkich warg, policzków protezy nadają właściwy kształt twarzy przez co pacjent wygląda młodziej i czuje się pewniej w towarzystwie, łatwiej jest mu znaleźć zatrudnienie. Funkcja –braki zębowe mogą, a najczęściej są przyczyną bóli stawów skroniowo-żuchwowych - › głowy, karku oraz zaburzeń trawiennych.
Niestety ta odtwórcza rola protez jest przez pacjentów bagatelizowana, a wręcz pomijana. W efekcie rola protez sprowadza się tylko do funkcji estetycznej co jest dużym błędem. Bardzo często pacjenci wykonują protezy górne – dla uśmiechu. Rzadkością albo z oporami godzą się na protezy dolne gdy są braki skrzydłowe (brak trzonowców i przedtrzonowców) przy obecności własnych siekaczy i kłów (uśmiech zachowany). Sytuacja taka trwająca latami doprowadza do starcia zębów dolnych przednich gdyż muszą przejąć ich funkcję.
Pogłębia się obniżenie wysokości zwarcia doprowadzając do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych – zaczyna przeskakiwać krążek stawowy i w stawie chrupie przy zamykaniu ust. W sytuacjach skrajnych może dojść do zwyrodnienia i zablokowania krążka – leczenie operacyjne. Nieobciążony protezą wyrostek zębodołowy żuchwy w odcinkach bocznych ulega szybkiemu zanikowi co pogarsza przystosowanie się do protezy całkowitej po utracie zębów przednich. .
Rozmiar: 9752 bajtów
Protezy szkieletowe acetalowe,
Image 06 W bezmetalowej protezie szkieletowej nośnik (część metalowa tradycyjnego metalowego szkieletu) jest... czytaj więcej
W bezmetalowej protezie szkieletowej nośnik (część metalowa tradycyjnego metalowego szkieletu) jest zastąpiona tworzywem elastycznym (acetal). Natomiast dziąsło i zęby wykonane są w sposób tradycyjny (jak w szkielecie metalowym) akryl - akryl.
W zależności od projektu część elastyczną szkieletu można wykonać w kolorze różowym i białym. Kolor biały jest dostępny w 3 odcieniach wg kolornika VITA A3, A2, B2 Rozmiar: 9492 bajtów Rozmiar: 46158 bajtów Bezmetalowe protezy szkieletowe.
Higiena Jednolita, gęsta struktura materiału zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, rozwojowi bakterii i grzybów. Dostępne, specjalne płyny do czyszczenia ułatwiają codzienną pielęgnację. Trwałość Protezy z materiałów elastycznych są wyjątkowo wytrzymałe mechanicznie oraz odporne na złamanie. Prawidłowo używane są praktycznie niezniszczalne.
Rozmiar: 15728 bajtów

System Flexiplast
Rozmiar: 46463 bajtów

Warunki użytkowania protez elastycznych pobierz tutaj

Protezy stałe - korona, most,endokorona,onlay,inlay,
Image 01 Koronę protetyczną można porównać z czapeczką na ząb, która jest do niego przymocowana na stałe za pomocą... czytaj więcej
Koronę protetyczną można porównać z czapeczką na ząb, która jest do niego przymocowana na stałe za pomocą specjalnego cementu. Ząb taki wymaga oszlifowania czyli skrócenia zęba o ok. 1,5 mm w każdym wymiarze – ok 0,5 mm na podbudowę metalową jeśli ceramiczną to więcej i ok 1mm na ceramikę (porcelanę) napalaną na tę podbudowę. Rozmiar: 12463 bajtów
Wskazania do koron protetycznych:
1. duże próchnicowe zniszczenie zęba
2. złamanie zęba
3. zapobieganie złamaniom zwłaszcza po leczeniu endodontycznym w odcinku bocznym, a jak nie korona to overlay. Z badań wynika, że w ok 50% tych zębów mających kontakt z zębami przeciwstawnymi ulega pęknięciu dno komory zęba i niestety ząb zazwyczaj trzeba usunąć.
4. poprawa estetyki
5. korekta funkcji przy podnoszeniu zwarcia
6. filar mostu
7. element utrzymujący protezę szkieletową
Podczas wykonywania koron pacjent otrzymuje tzw. koronę tymczasową,która ochrania oszlifowany ząb przed bodźcami termicznymi, przygotowuje przyzębie - gojenie tkanek, ochrania martwe zęby(po leczeniu kanałowym) przed mikroprzeciekiem oraz zapobiega przesuwaniu się zębów sąsiednich. Od tego okresu od pacjenta wymagana jest perfekcyjna higiena j ustnej.
Alternatywą dla korony będzie wkład koronowy – inlay lub nakład koronowy – onlay, overlay, endokorona, licówka. W skrócie można powiedzieć, że są to lepsze wypełnienia korony zęba. Ich zastosowanie zależy od ilości pozostałych tkanek zęba, a przewaga nad tradycyjną koroną jest taka, że preparacja zęba jest bardzo oszczędna. Wykonywane są z ceramiki lub kompozytu.
Rozmiar: 2600 bajtów Licówki – korekta kształtu i koloru
Rozmiar: 8969 bajtów
Inlay/onlay Wymiana wypełnień amalgamatowych.
Gdy jest duże zniszczenie tkanek zęba po leczeniu kanałowym i brak możliwości tradycyjnego wypełnienia warto rozważyć możliwość wykonania endokorony
Rozmiar: 26562 bajtów
MOST jest to stałe uzupełnienie protetyczne składające się z koron połączonych przęsłem, które uzupełnia brak zębowy.
Rozmiar: 4370 bajtówBrak już pojedynczego zęba powinien być uzupełniony, ponieważ dochodzi do przemieszczenia zębów sąsiadujących z luką po usuniętym zębie. Te wędrówki doprowadzają do obniżenia wysokości zwarcia co skutkuje objawami ze strony stawów skroniowo-żuchwowych i pogarsza się estetyka.
Mosty dwubrzeżne (na dwóch filarach) są korzystniejsze od mostów jednobrzeżnych (na jednym filarze) – lepszy rozkład sił. Ilość dostawionych zębów w przęśle powinna być taka aby nie dochodziło do przeciążenia zębów filarowych. Niekorzystna jest sytuacja gdy są niskie filary i długie przęsło.
Alternatywą mostów tradycyjnych są mosty adhezyjne – ceramiczne lub kompozytowe. Podstawę mostów kompozytowych stanowi włókno szklane, poliaramidowe lub podobne stanowiące przęsło mostu na którym modeluje się brakujące zęby, a połączenie z zębami filarowymi uzyskuje się poprzez inlay lub overlay.
Leczenie i szynowanie rozchwianych zębów,
Image 02 Do rozchwiania zębów dochodzi w wyniku zaniku więzadeł ozębnej i kości wyrostka zębodołowego w której to zęby są czytaj więcej
Do rozchwiania zębów dochodzi w wyniku zaniku więzadeł ozębnej i kości wyrostka zębodołowego w której to zęby są umocowane. Najczęstszą tego przyczyną jest zła higiena jamy ustnej i w konsekwencji odkładanie kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego który penetrując w głąb kieszonki dziąsłowej dochodzi do kości i niszczy ją.
Rozmiar: 18303 bajtów
Dlatego przed szynowaniem zębów - zabiegiem przedłużającym utrzymanie własnego uzębienia jest uświadomienie pacjentowi jak ważne jest prawidłowe szczotkowanie zębów i używanie płynów do płukania jamy ustnej. W tym celu należy udzielić szczegółowego instruktażu higieny. Jeśli pacjent go zaakceptuje przystępujemy do usunięcia kamienia nazębnego – scalingu i piaskowania zębów. W naszej praktyce używamy taśm z włókna szklanego bądź poliaramidowych . Wzmacniają one rozchwiane zęby i zapobiegają ich wypadaniu. Rozmiar: 24404 bajtów
Rozmiar: 20306 bajtów
W zależności od stopnia destrukcji kości i stanu zapalnego , czasami może być konieczny kiretaż i leczenie endodontyczne (kanałowe) rozchwianych zębów Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej (szczeliny między kością a korzeniem zęba) z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego (ziarniny).
W zaawansowanych postaciach zanikowych konieczny jest zabieg płatowy, gdzie pod kontrolą wzroku można oczyścić dokładnie powierzchnie korzeni, a szczelinę kostną wypełnić materiałem kościotwórczym opisanym w zakładce „Zabezpieczenie wyrostka zębodołowego po ekstrakcji”.
Opisane zabiegi nie będą miały sensu, gdy pacjent nie będzie przestrzegał bardzo !!! dokładnej higieny jamy ustnej .
Jako urządzenie wspomagające polecamy irygator (waterpik). Wydobywający się z niego strumień wody pod regulowanym ciśnieniem czyści przestrzenie międzyzębowe i masuje dziąsła.
Piaskowanie - usuwanie osadów na zębach,
Image 03 Polega na usuwaniu wszelkich osadów z zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli... czytaj więcej
Polega na usuwaniu wszelkich osadów z zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby . Piaskowanie zębów można traktować jako regularny zabieg profilaktyczny, ale tylko wtedy, kiedy na zębach rzeczywiście występuje osad. Powinno się go wykonywać nie częściej niż 1 raz na pół roku. Zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty oraz noszący stałe aparaty ortodontyczne. Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie skalingu (zabiegu usuwania kamienia nazębnego). Piaskowanie zębów to nie tylko efekt estetyczny. Likwidując osady z zębów, w szczególności z trudno dostępnych miejsc, do których nie zawsze możemy dostać się szczoteczką, przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii co stanowi największą zaletę piaskowania. Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.
Laser biostymulacyjny,
Image 01 Lasery biostymulacyjne to lasery małej mocy nie przekraczającej kilkudziesięciu miliwatów - nie wytwarza się... czytaj więcej
Lasery biostymulacyjne to lasery małej mocy nie przekraczającej kilkudziesięciu miliwatów - nie wytwarza się ciepło i nie dochodzi do przegrzania tkanek.
Działanie lecznicze lasera biostymulacyjnego polega na wywołaniu drgań atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. . Promieniowanie laserowe - światło optyczne - przenikając w głąb tkanki zapoczątkowuje reakcję łańcuchową, która przekazuje wszystkie zachodzące efekty zabiegu leczniczego tkankom położonym głębiej działając przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo .
Światło laserowe może penetrować tkankę do głębokości kilku centymetrów. Na przykład zastosowanie lasera biostymulacyjnego:
1) przed rozpoczęciem opracowywania ubytku próchnicowego podnosi próg bólu i czyni zabieg znacznie mniej bolesnym (zamiast znieczulenia)
2) po ekstrakcji zęba przyspiesza gojenie
3) wspomaga leczenie endodontyczne (kanałowe)
4) może zastąpić leczenie farmakologiczne w niektórych przypadkach
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia laserem biostymulacyjnym 
Jest niewiele przeciwwskazań w zastosowaniu terapii laserem biostymulacyjnym. Do nich należą:
-skłonności do krwawień
-tkanki nowotworowe
-infekcje lokalne nieswoiste
-w stanach z wysoką gorączką
-u niemowląt
-ciąża (nie zaleca się stosować w pierwszym dniu miesiączki)

Wskazania do zabiegów laserem biostymulacyjnym:
stany zapalne miazgi, zatok, zębodołu,
gojenie zębodołu po ekstrakcji,
neuralgie – nerwobóle jednej lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego,
choroby dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej,
grzybica jamy ustnej,
bóle w stawach skroniowo-żuchwowych,
ból i obrzęk pozabiegowy,
znoszenie nadwrażliwości odsłoniętej zębiny ( również po zabiegu szlifowania zębów pod prace protetyczne)
opryszczka, afty,
zapalenie ślinianek,
ból i obrzęk po złamaniach szczęki,
przyspieszanie gojenia po tradycyjnych zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej.
Wybielanie zębów metodą BEYOND,
Image 02 System wybielania gabinetowego BEYOND jest zaawansowaną naukowo, opatentowaną metodą wybielania... czytaj więcej
Dzięki nowoczesnym technologiom oraz bezpiecznym i skutecznym metodom wybielania jesteśmy w stanie zapewnić piękny uśmiech naszym pacjentom. System wybielania gabinetowego BEYOND jest naukowo zaawansowaną, opatentowaną metodą wybielania zębów. Jest ona bezpieczna, skuteczna i bardzo szybka. W ciągu około 1,5 godziny Twoje zęby staną się jaśniejsze i bielsze. System wybielający w gabinecie BEYOND jest idealny dla każdego, kto oczekuje natychmiastowego efektu. Rozmiar: 36454 bajtów Przygotowanie się do zabiegu BEYOND. Zabieg wybielania metodą BEYOND jest bardzo prosty. Krótkie przygotowanie osłania usta oraz dziąsła w taki sposób, aby odsłonięte pozostawały jedynie zęby. Następnie nakłada się żel BEYOND, który w połączeniu ze specjalnym światłem łagodnie przenika do zębów, rozkłada plamy i różnorodne przebarwienia. Po zabiegu, odpowiednia pielęgnacja gwarantuje piękny biały uśmiech przez wiele lat.
Więcej informacji na stronie: www.wybielanie.pl
Estetyczna odbudowa złamanych zębów
Image 03 Przy odbudowie złamanych zębów najważniejszy jest fundament czyli jakość korzenia czytaj więcej
Przy odbudowie złamanych zębów najważniejszy jest fundament czyli jakość korzenia złamanego zęba Czy jest dobrze przeleczony kanałowo – szczelne wypełnienie kanału, brak zmian okołowierzcholkowych. Czy korzeń nie ma próchnicy, a jeśli tak to czy po jej usunięciu mamy zachowaną obręcz (ferrule).
Jest to pas zębiny, który będzie otaczał wykonany wkład koronowo-korzeniowy o wysokości minimum 2 mm ( ponad dziąsłem) i grubości minimum 1 mm, a odbudowująca utracone tkanki korona protetyczna będzie obejmować swoim zasięgiem nie tylko wkład, ale także otaczającą go zębinę, chroniąc w ten sposób ząb przed złamaniem.
Brak obręczy umożliwia wychylenia korony zęba w kierunku przedsionkowo-językowym. W rezultacie tych ruchów może nastąpić złamanie korzenia (wkłady metalowe) lub odłamanie korony zęba (wkłady wzmacniane włóknem).
Rozmiar: 7822 bajtów
W takim przypadku należy rozważyć chirurgiczne lub ortodontyczne uzyskanie obręczy. Jeżeli uszkodzenie twardych tkanek zęba sięga zbyt głęboko, uniemożliwiając zabieg, to rokowanie co do dalszego utrzymania zęba jest wątpliwe i wskazane jest rozważenie leczenia za pomocą innych rozwiązań protetycznych w tym implantów. Jeżeli jesteśmy świadomi (pacjent i lekarz) powyższych faktów możemy przystąpić do odbudowy złamanego zęba. W naszej poradni z powodzeniem stosujemy system do odbudowy zrębu korony oparty na materiale GC Gradia Core i wkładach z włókna szklanego GC Fiber Post..który jest bardziej zachowawczy i łagodny dla pozostałej tkanki zęba w porównaniu z innymi metodami.
Rozmiar: 5836 bajtów
Dzięki doskonałemu przewodzeniu światła przez wkład (przez całą długość wkładu) otrzymujemy podczas naświetlania lampą polimeryzacyjną całkowite związanie materiału adhezyjnego (Gradia Core).
Zminimalizowane są naprężenia na pozostałe tkanki zęba z elastycznością dostosowaną do zębiny co jest korzystniejsze od wkładów lanych i standardowych metalowych , które mają współczynnik sprężystości Younga znacznie wyższy niż zębina, co naraża korzeń zęba na złamanie. Wkłady GC są nieprzepuszczalne dla promieni RTG.
Na tym etapie nasza odbudowa przypomina oszlifowany ząb. Pozostaje odbudować koronę i w zależności od sytuacji możemy wykonać koronę protetyczną lub odbudowę materiałem kompozytowym. Rozmiar: 11361 bajtów
Zabezpieczenie wyrostka zębodołowego po ekstrakcji
Image 08 Usunięcie zęba prowadzi do powstania pustego otworu w którym tkwiły wcześniej korzenie zęba... czytaj więcej
Część kości w górnej i dolnej części jamy ustnej w której osadzone są zęby nosi nazwę wyrostka zębodołowego. Usunięcie zęba prowadzi do powstania pustego otworu w którym tkwiły wcześniej korzenie zęba. Jeśli otwór pozostanie pusty, wyrostek zębodołowy ma skłonność , aby ulegać erozji , a otaczająca go tkanka dziąsłowa zapada się . Ostatecznie wyrostek może zwęzić się do szerokości kilku milimetrów. Ten proces zapadania się zwany resorpcją, może wywołać konsekwencje natury zdrowotnej jak i estetycznej, a problemy takie mogą w przyszłości wymagać kosztownego leczenia.
Problemy to:
1) zęby sąsiadujące z miejscem po usuniętym zębie mogą się przesuwać/przechylać co w konsekwencji przyczynia się do ich utraty (w skrajnych przypadkach) oraz obniżenia wysokości zwarcia a to jest przyczyną schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych i może być przyczyną bólu głowy.
2) Niewielka masa kości oraz tkanki dziąsłowej może stanowić niewystarczające oparcie dla protezy lub implantów
3) zapadanie się policzków i warg.
Dlatego też należałoby wypełnić otwór poekstrakcyjny materiałem kościotwórczym. W naszym gabinecie z powodzeniem stosujemy syntetyczny materiał – Biogran firmy Biodent Aplikacja do zębodołu jest bezbolesna i trwa kilka minut, a dodatkową zaletą jest zabezpieczenie skrzepliny podczas gojenia się otworu poekstrakcyjnego ograniczając możliwość wytworzenia się bolesnego „suchego zębodołu”
Rozmiar: 7229 bajtów Rozmiar: 7440 bajtów BioGran™ - bio-aktywny, syntetyczny materiał do rekonstrukcji kości. Wypełnienia ubytków kostnych i biostymulacji odbudowy kości. 3i® Calcigen™ – stabilizator do materiałów stosowanych w przeszczepach w obrębie jamy ustnej.
BioGran™ jest syntetycznym materiałem wszczepialnym składającym się z bio-aktywnych granulek szklanych (Si, Ca, Na, P) o średnicy 300-355 mikrometrów. Dzięki temu optymalnemu rozmiarowi BioGran przekształca się w puste komory wapienno - fosforanowe, w których dochodzi do odbudowy kości. Każda z tych komórek na obszarze całego ubytku lub uszkodzenia kości zapewnia przestrzeń ochronną, w której komórki mezenchymy różnicują się tworząc komórki kościotwórcze, dzięki którym powstaje nowa kość. Osteogeneza przebiega w wielu miejscach, wypełniając wieloogniskowo nową kością cały obszar uszkodzenia lub ubytku kości. Nowopowstała kość ulega fizjologicznym przekształceniom młodej tkanki kostnej.
WSKAZANIA: Badania kliniczne dowiodły przydatności BioGran'u w leczeniu pooperacyjnym uszkodzeń kości szczęk, zębodołów po ekstrakcji i po operacyjnym usuwaniu zębów, resekcji wierzchołka korzenia zęba, jam po wytłuszczeniu torbieli szczęk, w rekonstrukcji wyrostka zębodołowego przed wprowadzeniem implantów.
PRZECIWWSKAZANIA: Nie należy stosować BioGran'u do rekonstrukcji kości po resekcjach z powodu:
- nowotworów złośliwych,
- w niewyrównanej cukrzycy i innych zaburzeniach przemiany materii,
- w chemioterapii,
- podczas leczenia sterydami.
Rentgen (w Twardogórze),
Image 05 Posiadamy aparat rentgenowski HELIODENT firmy Sirona. Zastosowane w nim rozwiązania... czytaj więcej
Posiadamy aparat rentgenowski HELIODENT firmy Sirona. Zastosowane w nim rozwiązania techniczne upraszczają obsługę, zwiększają bezpieczeństwo pacjenta i poprawiają ergonomię pracy. Zdjęcia uzyskujemy na filmie o klasie czułości E w ok. 2 minut po ekspozycji.
Rozmiar: 3368 bajtów Aparat spełnia wszystkie normy i jest dopuszczony do użytkowania przez SANEPID we Wrocławiu.
Ile zdjęć RTG można wykonać jednoczasowo
Nie ma żadnych wytycznych mówiących, ile zdjęć bądź badań rentgenowskich można wykonać jednoczasowo. W diagnostyce radiologicznej należy kierować się podstawową zasadą ochrony radiologicznej ALARA (ang. As Low As Reasonably Achieveable). Oznacza to, że należy wykonywać tyle ekspozycji, ile jest koniecznych dla wniesienia nowych informacji w procesie diagnostycznym, które wpłyną na sposób i wynik leczenia. Powinno się natomiast unikać wykonywania zdjęć, które nie są istotne dla osiągnięcia celu diagnostycznego, a więc nie mają wpływu na wybór sposobu leczenia i w konsekwencji na jego wynik.
Podstawą prawną jest w tym wypadku Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 sierpnia 2005 roku w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (DzU 05.194.1625), którego art. 33c § 4 punkt 1 mówi: „Badania diagnostyczne z zastosowaniem promieniowania jonizującego wykonuje się w sposób gwarantujący osiągnięcie wymaganego rezultatu przy możliwie najmniejszej dawce promieniowania”.

Warto wiedzieć, że dawka efektywna dla pacjenta przy wykonaniu zdjęcia wewnątrzustnego na filmie o czułości E to ok. 1,6 µSv, a więc zaledwie 0,16% rocznej dawki granicznej. Cyt .Poradnik MS - prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło­‍- Kalinowska Zakład Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo­‍-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Dla porównania:
Rocznie w wyniku promieniowania kosmicznego otrzymujemy dawkę około 0,3 mSv, a wewnętrzne napromieniowanie z powodu zawartości w ciele potasu 40K wynosi około 0,2 mSv. Ze względu na promieniowanie kosmiczne podwyższenie dawki następuje także wraz z wysokością. Dlatego na przykład 10-godzinny lot samolotem na wysokości 11 kilometrów powoduje dodatkową dawkę wynoszącą około 0,02 mSv (cyt.http://www.if.uj.edu.pl/Foton/112/pdf/02%20moskal.pdf)
Sv – Siewert – równoważna dawka napromieniowania µSv = 10⁻6 Sv; mSv = 10⁻3 Sv Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego (DzU z 3 lutego 2005 r.) dawka graniczna dla osób z ogółu ludności wynosi 1mSv w ciągu roku kalendarzowego, przy czym dla soczewek oczu wynosi 15 mSv, a dla skóry 50 mSv dla dowolnej powierzchni 1cm2 napromienionej części skóry.
Dawka ta może być przekroczona w danym roku kalendarzowym, pod warunkiem że w ciągu kolejnych pięciu lat kalendarzowych jej sumaryczna wartość nie przekroczy 5 mSv.
Pliki do pobrania
Image 06

Instrukcja użytkowania protezy acetalowej - Pobierz

BEYOND instrukcja dla pacjenta - Pobierz

Formularze zgody na leczenie - do pobrania - Pobierz
Zgoda na leczenie chirurgiczne Rozmiar: 2806 bajtów
Zgoda na leczenie endodontyczne Rozmiar: 2806 bajtów
Zgoda na leczenie protetyczne Rozmiar: 2806 bajtów
Zgoda na wybielanie Rozmiar: 2806 bajtów
Stan zdrowia dzieci Rozmiar: 2806 bajtów
Stan zdrowia dorośli Rozmiar: 2806 bajtów